Howard

20 Ekim 2020 ile senayfdn

Howard Tozlayıcıları Scharsch – Franquette ceviz fidanı – Cisco ve Fernette dir. Meyvesi dörtköşeli, yuvarlak, kabuk yapışması iyi olup iç ceviz ağırlığı 6.5 gram açık renkli iç oranı ise % 90-95 tir. Howard Ceviz Fidanının iç tandımanı % 49 dur. Mükemmel iç cevize sahip olan Howard Ceviz Fidanı çeşidin ağaçları küçük orta irilikte olup Chandlerden daha küçüktür. […]

Ronde

20 Ekim 2020 ile senayfdn

Ronde Ronde ceviz fidanı çeşidi oldukça güçlü bir ağaç yapısına sahiptir. İlkbahar geç donlarına ve sonbahar erken soğuklarına yakalanmadan hasat edilir. Fernor ceviz çeşidiyle aynı çiçeklenme ve hasat zamanına denk geldiği için Fernor ceviz çeşidi için ideal bir tozlayıcıdır. Meyvesi küçük olup sarı iç rengine sahiptir. Lezzet ve kalite bakımından oldukça iyidir.

Nonpareil

30 Eylül 2020 ile senayfdn

Nonpareil California’da yetişen badem çeşitlerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Meyve orta irilikte, düz yassıdır. Mükemmel kalite ve lezzeti nedeniyle ticari değeri çok yüksektir. Kabuk kağıt kalınlığındadır. Ağaçlar kuvvetli, hasadı kolaydır. İç randımanı %60-70 ‘dir. Verimli bir çeşittir. Tozlayıcıları Texas’dır.

Ferragnes

30 Eylül 2020 ile senayfdn

Ferragnes Fransa orjinli bir çeşittir.Geç çiçeklenir. Dallanma seyrektir.Bol ve kararlı ürün verir. Kabuklar serttir.İç randıman %35-40 ‘dır. Çift badem oranı %2-3’tür. Tozlayıcısı Ferraduel’dir.

Ferraduel

30 Eylül 2020 ile senayfdn

Ferraduel Cristomorto X Ai” çaprazlamasında oluşturulmuş bir badem olup Ağaç gelişimi çok iyidir. Çiçeklerini geç açan bir badem olması pozitif yönlerindendir. Ferradeul badem ağacı çok erken meyveye yatar. İkiz meyve oranı %5 civarındadır. Fransız menşeili Ferragnes badem ağacı ile aynı zamanda toplanır. Sert kabuklu olmasında dolayı diş bademi grubundan olup iç randıman % 28 dir, […]

Texas

30 Eylül 2020 ile senayfdn

Texas California grubu bademlerinden uzun yıllar boyunca üretimi yapılan çeşittir. Meyve orta irilikte, kabuğu orta sertliktedir. Ağaç dikine büyür. Verimliliği çok iyidir. Dış badem grubundadır. İç badem kalitesi orta, iç randımanı %45-50. Tozlayıcıları, Nonpareil’ dir.